Sprawy pogrzebowe od czego zacząć?
Śmieć bliskiej osoby jest traumatycznym przeżyciem, do którego nie można się przyzwyczaić. Niestety, stanowi przy tym nieodzowny element życia każdego człowieka. Wiąże się z przeżywaniem silnych emocji, takich jak: smutek, złość, lęk, żal. W takim stanie trudno skupić się na załatwianiu spraw pogrzebowych. Chcąc ułatwić Wam przejść przez ten trudny czas i sprawne dopełnienie wszelkich formalności, przygotowaliśmy krótki poradnik.
Śmierć osoby bliskiej- od czego zacząć? Niezbędne formalności- karta zgonu i jego zgłoszenie
Od czego zacząć całą procedurę? Po śmierci bliskiej osoby należy wezwać lekarza rodzinnego, który potwierdzi zgon. Wyda on kartę zgonu, która zawiera takie podstawowe informacje o osobie zmarłej jak: imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania, stan cywilny, przyczyna zgonu. Co ważne, karta zgonu jest niezbędna, aby przeprowadzić pochówek czy kremację osoby zmarłej. Kartę należy zanieść do urzędu stanu cywilnego. Termin na zgłoszenie zgonu wynosi 3 dni, aczkolwiek wyjątkiem jest choroba zakaźna, w której to wypadku mamy na to tylko dobę. A kto powinien zgłosić taki przypadek w Urzędzie Stanu Cywilnego? Według polskiego prawa będą to kolejna: małżonek, dzieci lub rodzice zmarłego, najbliżsi krewni lub powinowaci, osoby zamieszkujące ze zmarłym, znajomi zmarłego albo świadkowie jego śmierci, administrator domu, administracja szpitala. Dodajmy, że zgłoszenie śmierci jest obowiązkiem. Jego niedopełnienie może doprowadzić do nałożenia kary.
Wybranie rodzaju pogrzebu
Po załatwieniu formalności należy zastanowić się nad tym, jaki pogrzeb nas interesuje. Wyznaniowy, a może świecki? Wszystko zależy oczywiście od ostatniej woli i preferencji osoby zmarłej. Na pogrzebie świeckim nie ma żadnych elementów religijnych, a całą ceremonię odprawia tak zwany Mistrz Ceremonii. Ważną decyzją jest też to czy ciało bliskiego ma zostać złożone do grobu w trumnie, czy wcześniej spopielone. Druga opcja cieszy się coraz większym zainteresowaniem, ze względu na znikomą ilość miejsca na polskich cmentarzach
Wybór firmy pogrzebowej, ustalenie szczegółów
W przypadku śmierci osoby bliskiej należy też skontaktować się z wybraną wcześniej firmową pogrzebową. Po powiadomieniu zakładu w dosyć krótkim czasie zgłoszą się pracownicy, którzy przetransportują ciało do chłodni. To właśnie tam będzie ono oczekiwało na zabiegi pielęgnacyjne, które przygotują je do ceremonii pogrzebowej. Mowa tutaj między innymi o uczesaniu włosów, ubiorze ciała zmarłego czy wykonaniu makijażu. Po wybraniu firmy i przewiezieniu ciała należy omówić z zakładem pogrzebowym wszelkie szczegóły. Rodzaj trumny czy urny, akcesoriów pogrzebowych (np. świeczniki), dobór muzyki, kwiatów.
Wybranie miejsca i czasu przeprowadzenia pochówku
Z zakładem pogrzebowym trzeba też ustalić miejsce i czas przeprowadzenia pochówku. Jeżeli pogrzeb ma mieć charakter religijny, wówczas należy skontaktować się z parafią, która zarządza danym cmentarzem. W przypadku wybrania pogrzebu świeckiego należy wykupić miejsce spoczynku na cmentarzu komunalnym od jego administratora. Co ważne, formalności z administratorem cmentarza komunalnego może załatwić dom pogrzebowy. Wiele osób ma wykupione miejsce czy dysponuje grobowcem rodzinnym, w przypadku jego braku, najlepiej zdecydować się na cmentarz o dogodnej dla nas lokalizacji.
Czym jeszcze należy się zająć? Ile zajmuje załatwienie wszelkich formalności?
Warto udać się do najbliższej kwiaciarni, aby zakupić wieńce. Istotne jest też powiadomienie członków rodziny i przyjaciół o pogrzebie osoby zmarłej. Można to zrobić za pomocą klepsydr lub ogłoszeń w internecie czy prasie. Czas, w jakim załatwimy wszystkie formalności zależy od kilku czynników. Zazwyczaj trwa od kilku dni do kilku tygodni. Oczywiście, wiele zależy od sprawności działania urzędów, a z tym bywa różnie. Pamiętaj jednak, że korzystając z usług naszego zakładu pogrzebowego, cały proces przebiega o wiele szybciej. Co ważne, chcąc pokryć część wydatków związanych z pogrzebem można starać się o zasiłek pogrzebowy. Komu on przysługuje? Może z niego skorzystać najbliższy członek rodziny albo osoba niespokrewniona, która zajmie się organizacją pochówku. Chcąc uzyskać zasiłek, trzeba zgłosić się do ZUS albo gminy, jeśli osoba zmarła nie była ubezpieczona. Niezbędne jest też posiadanie dokumentów, takich jak: akt stwierdzający śmierć, faktury za usługi.
Sprawy pogrzebowe- podsumowanie
Śmierć członka rodziny to straszne przeżycie. Dodatkowym stresem okazuje się załatwianie spraw związanych z pogrzebem. Jako profesjonalny zakład pogrzebowy pomagamy przejść przez ten trudny proces. Wesprzemy Was na każdym etapie, zaczynając od załatwiania formalności po wybór trumny/urny, innych akcesoriów, czy załatwienie zasiłku pogrzebowego. Po ustaleniu szczegółów pogrzebu i zakresu prac, jakie wykonamy, przedstawimy szczegółowy kosztorys. Co ważne, umożliwiamy częściowe rozliczenie usługi zasiłkiem pogrzebowym z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak widać, z odpowiednim wsparciem, załatwienie spraw pogrzebowych nie musi być wcale trudne i stresujące.