Transport zmarłych- procedury i przepisy
Śmierć bywa nieoczekiwana. Zdarza się także podczas wyjazdów, zarówno o charakterze prywatnym, jak również służbowym. Nic więc dziwnego, że zagadnienie transportu zwłok na terenie Polski, a także za granicy, to temat ważny. Nasz dom pogrzebowy przygotował gotowe kompendium wiedzy, dzięki któremu zorganizowanie wszystkich, niezbędnych do pochówku formalności, będzie o wiele łatwiejsze.
Gdzie można znaleźć uregulowania prawne dotyczące transportu zwłok?
Transport zwłok to zagadnienie, które zostało jasno określone przepisami prawa. Główne zasady i normy dotyczące takiej procedury, zawarte zostały w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2007 roku (Dz.U. Nr 249, poz. 1866 z 31 grudnia 2007).
To dokument, który powstał w oparciu o ustawę o cmentarzach i chowaniu zmarłych, która obowiązuję na terenie naszego kraju już od 1959 roku. Analizując akt prawny, można poznać szczegółowy sposób i tryb postępowania w przypadku wydawania pozwoleń i zaświadczeń na możliwość pochowania osoby zmarłej. Dodatkowo znaleźć tam można również szczegółowy wykaz niezbędnych dokumentów, wymagania sanitarne, techniczne, które są niezbędne, by móc przeprowadzić zgodny z prawem transport zwłok i szczątek ludzkich.
Kto może wykonywać transport zwłok?
Transport zwłok to zagadnienie trudne. Przewóz ciał może odbywać się tylko i wyłącznie w określonych przepisami prawa warunkach, po dopełnieniu wielu, różnorodnych formalności. W związku z tym, w praktyce to właśnie nasza firma pogrzebowa, na zlecenie naszego klienta, zajmuje się transportem zwłok. Mogą dokonywać tego również firmy transportowe, które dysponują specjalnym pozwoleniem. Procedury, które należy spełnić w trakcie transportu, mają na celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa transportowanego ciała, jak również jego godne poszanowanie.
Warto jasno, jednoznacznie podkreślić, że nie można transportować ciała zmarłej osoby samodzielnie. Do takich przewozów musi zostać wykorzystane specjalistyczny karawan. Koniecznie jest zastosowanie profesjonalnych, specjalistycznych noszy albo kapsuły czy worka. Dodatkowo istnieje szereg wymogów, według których ciało zmarłego musi zostać właściwie oznaczone. Jeśli zmarły cierpiał na chorobę zakaźną, dodatkowo należy wdrożyć procedury zabezpieczające.
Najważniejsze zasady dotyczące transportu zwłok
Pojazd dokonujący transportu zwłok musi być właściwie oznakowany. Dodatkowo kabina kierowcy musi być odizolowana od części, gdzie znajduje się ciało. Co więcej, pojazd musi być wyposażony w zabezpieczenia, których celem będzie zapobieganie przesuwania się trumny albo urny. Kolejnym wymogiem prawnym jest fakt, że pojazd do transportu zwłok musi być zarejestrowany jako pojazd specjalny.
Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, że w części pojazdu do przewozu trumny albo urny podłoga musi być wykonana z materiałów łatwych do zmywania oraz odpornych na działanie środków dezynfekujących.
Jakie dokumenty są niezbędne do transportu zwłok?
Niezbędne pozwolenia i zaświadczenia na transport zwłok uzyskuję się poprzez złożenie wniosku do właściwego miejscowo Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Co ważne, jeśli przyczyna zgonu nie jest znana, należy we wniosku dołączyć dokument urzędowy, który wykluczy chorobę zakaźną. Jeśli to takie zjawisko było przyczyną zgonu, należy niezwłocznie zgłosić taki fakt do Inspektora Sanitarnego. Wówczas kontakt ze zwłokami może odbywać się tylko z wykorzystaniem specjalnej odzieży ochronnej. Ma to na celu zapobieganie rozprzestrzenia się choroby.
Transport zwłok za granicy
Jeśli będziemy chcieli transportować zwłoki za granicy, z całą pewnością należy liczyć się z większą ilością formalności oraz kosztów. W takim przypadku możliwy jest także transport drogą lotniczą oraz wodną. Jednak należy pamiętać, że przewożenie ciała samolotem możliwe jest tylko i wyłącznie z zastosowania specjalnej trumny. Musi być metalowa, albo posiadać metalowy wkład. Dodatkowo musi być wyposażona we właściwe filtry oraz spełniać inne, specyficzne wymogi. Wszystko po to, by transport zwłok był bezpieczny dla osób mających z nimi kontakt podczas transportu.
Dodatkowo do transportu zwłok za granicy należy uzyskać pozwolenie starosty wydawane w porozumieniu z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym, jak również zaświadczenie polskiego konsula. Jest ono wydawane po przedstawieniu pozwolenia, według którego zwłoki/ szczątki mogą być pochowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Trudny czas, który możesz przejść razem z nami
Śmierć bliskich nam osób to zdecydowanie jeden z największych i najtrudniejszych egzaminów w naszym życiu. Zapoznaj się z ofertą naszego domu pogrzebowego, która dostępna jest na stronie internetowej https://www.dompogrzebowyeden.pl/. Możesz liczyć na naszą pomoc, a skorzystanie z naszych usług ułatwi Ci organizacje pogrzebu. Jeśli boisz się, że zapomnisz o wielu szczegółach, czy elementach, by zorganizować dla swojego bliskiego najwyższej klasy, godne ostatnie pożegnanie, już dziś czekamy na Twój kontakt.